Pogoda i Kite

Jako, że kitesurfing jest sportem bardzo mocno uzależnionym od pogody,a w szczególności od wiatru to Warto być na bieżąco z prognozami. Najbardziej z tymi uwzględniającymi wiatr. Minimalna siła wiatru przy którym szkolimy jest to stałe 8-10 węzłów czyli 2-3 stopnie w skali Beuforta

Dla właścicieli szkółek, menagerów i instruktorów, odświeżanie prognozy 100 razy dziennie, czytanie z chmur oraz innych „objawów” zbliżającego się wiatru to codzienność. Pytanie „czy będzie dziś wiało” albo „kiedy będzie wiało to chyba najczęściej powtarzające się pytanie w czasie trwania sezonu letniego. Niestety „wróżbita Maciej” z nas nie jest więc sami posiłkujemy się meteogrami pogodowymi, które i tak bardzo często niestety się nie sprawdzają.

Skala Beuforta

 

 

Serwisy Pogodowe polecane przez nas:

www.windguru.cz
www.windfinder.com
www.meteo.pl
www.yr.no
Stacja Meteo Władysławowo
Stacja Meteo Hel

Aby latawiec mógł unosić się w powietrzu potrzebujemy siły wiatru.Samodzielne unoszenie się kite`a zaczyna się około 2 stopni Beauforta. Najlepszym jednak zakresem do nauki jest 3 - 5 stopni B. Doskonale jest gdy wiatr nie jest szkwalisty, czyli nie ma dużych różnic w jego sile w krótkim okresie czasu. Przy wyborze plaży kite`owej miejcie na uwadze kierunek wiatru. Gdy wiatr będzie wiał od lądu (tzw. kierunek off shore) będziemy mieli olbrzymie problemy z wystartowaniem latawca, a później gdy już po pół godzinie wychodzenia w głąb akwenu wzleci on w powietrze nie będziemy mogli wrócić i skończymy na przykład w Kaliningradzie- niefajnie ( nie dotyczy miejsc w których wiatr wiejący od brzegu nie napotyka na żadne przeszkody, przechodzi przez płaski odcinek lądu np na Rodos ). Pływając przy tym kierunku bardzo zalecane jest posiadanie asekuracji np motorówki lub skutera wodnego. Nie oznacza wcale, że wymarzoną plażą kitesurfera będzie ta, gdzie wiatr wieje prosto do brzegu (tzw. kierunek on shore). W tym przypadku możemy narazić się na bliskie spotkanie latawca z drzewami, też niefajnie.

Najbardziej przyjaznym kierunkiem wiatru jest kierunek side shore czyli wzdłuż brzegu. Wtedy na jednym halsie wypływamy prostopadle od lądu, a na drugim wracamy do niego. Możemy w ten sposób zachowywać bezpieczną odległość od linii brzegowej mogącej być potencjalnym zagrożeniem dla naszego sprzętu lub nas samych. Są to oczywiście sytuacje modelowe; Taki wiatr wiejący wzdłuż brzegu może być skierowany trochę do lub od lądu, co nie ma, przy zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa, dużego znaczenia.

Epicko jest gdy świeci piękne słońce i jest cieplutko, a my po lazurowej wodzie pływamy pełni euforii.Własnie w takie dni kitesurfing odsłania swoje prawdziwe oblicze. Jednak nawet przy dużym zachmurzeniu i trochę niższej temperaturze sport ten daje tyle emocji, że przyspieszone tętno i płynąca w żyłach adrenalina nie pozwalają nawet myśleć, że czegoś brakuje. No chyba, że jest 7 stopni i pada grad, ale nawet w taką pogodę na wodę wyjdą opatuleni w neopren śmiałkowie, którym do szczęścia nic nie będzie brakować.

Kursy Kitesurfingowenasza oferta szkoleniowa

Nasze kursy kitesurfingowe prowadzimy według standardów POLSKIEGO ZWIĄZKU KITESURFINGU - PZKITE
Prowadzone przez nas szkolenia są poparte naszym wieloletnim doświadczeniem oraz dopasowane do warunków panujących w Polsce. Kursy odbywają się w grupach 2, a maksymalnie 3 osobowych. Jako kursanci pozostajecie pod ciągłą opieką instruktora. Asekurując się nawzajem pomagacie sobie i wykonujecie wspólnie ćwiczenie. W miłym towarzystwie i przy wzajemnej motywacji dokonacie najszybszych postępów.

Lubisz sport, wyzwania, podniesiony poziom adrenaliny? Lubisz przebywać w wodzie, w powietrzu? unosić się, a czasem spadać? Liczy się dla Ciebie w życiu dobra zabawa, ruch i fajne emocje? Kursy kitesurfingu byłyby tym, co Cię zadowoli - dlaczego nie spróbować pójść na taki kurs?

Co z nami zyskujesz? Wspaniałą przygodę, która może zaowocować zrodzeniem się miłości na całe życie. Grono kitesurferów powiększa się z każdym rokiem o kolejnych entuzjastów tego sportu. Organizujemy kursy kitesurfingu nad morzem w dobrze zorganizowanej otoczce towarzyszącej. Do naszego sportu potrzebny jest wiatr, ale w dni bezwietrzne także nie pozwoli Wam się nudzić. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Otaczamy każdego kursanta szczegółową uwagą, więc nie ma możliwości, że wyjedziesz od nas niezadowolony albo nie nauczony. Chcemy łączyć sport z przyjemnością i pokazywać radość z aktywnego spędzania czasu. W wolnych chwilach podczas obozu szkoleniowego zapewniamy masę ciekawych atrakcji uzupełniających.